Debata o kastomizacji. Panel dyskusyjny Forum Użytkowników REKORD.ERP
Na Forum Użytkowników Pakietu Rekord.ERP 2019 w programie pojawiła się debata, a konkretnie panel dyskusyjny o kastomizacji rozwiązań stosowanych u klientów. Rok po tamtym Forum jeszcze raz wracamy do tego wydarzenia.
Panel miał charakter otwarty, a do pierwszej części dyskusji zaprosiliśmy osoby mające największe doświadczenia, zarówno we wdrażaniu, jak i w pisaniu oprogramowania. Z grona klientów poprosiliśmy o zabranie głosu Pana Waldemara Bryniaka, kierującego wdrożeniem w Bumar Łabędy Gliwice oraz Pana Grzegorza Kaplitę z Nicromet spółka z o.o. Obie firmy są mocno rozpoznawalne na rynku i korzystają z systemu REKORD.ERP od ponad 15 lat. Z kolei producenta oprogramowania firmę REKORD SI reprezentowali Prezes Janusz Szymura oraz ekspert ds. systemu ERP, programista, autor kluczowych rozwiązań firmy Józef Jaśkowiec.
Motto przewodnie debaty „Ile Rekordu w Rekordzie?” zostało zdefiniowane w obszarach oczekiwań i problemów prezesów, szefów projektów, informatyków, wdrożeniowców oraz użytkowników końcowych. Dyskusję rozpoczęliśmy od pytań: „czym dla określonej roli w firmie jest kastomizacja?”, „co stanowi problem?”, „czy jest nim raportowanie?”, „czy jest to też interfejs do zewnętrznych programów, a może XML, moduły dedykowane lub rozszerzanie struktury bazy danych?”. Oprogramowanie procesów w obszarach produkcyjno-logistycznych wymaga kastomizacji z wielu przyczyn, jak choćby specyficznych procesów wytwórczych, takich jak występują np. w firmie Nicromet, przetwarzającej złom metali kolorowych, gdzie występują elementy produkcji procesowej. REKORD SI, podejmując się wdrożenia, skazany był na szeroko zakrojoną kastomizację. Współczesne systemy nie dają pełni funkcjonalności, których oczekuje klient. Można je uzyskać na różne sposoby. Prosta modyfikacja raportowania czy też zmiany w interfejsie użytkownika są normalnym procesem wdrożeniowym i czasami nie bywają nawet nazywane kastomizacją. Czasami zakres modyfikacji jest na tyle duży, że wymaga stworzenia dodatkowych modułów, czy też zmian w jądrze samego pakietu. W wielu przypadkach odrębnym zagadnieniem jest określenie, kto ma ją wykonywać - czy ma to być producent, czy też informatyk wewnątrz przedsiębiorstwa.
Z punktu widzenia producenta oprogramowania, REKORD SI powinien skupić się na rozwoju produktu, na jądrze systemu oraz dostarczeniu narzędzi do rozwoju oprogramowania, kastomizację pozostawiając służbom informatycznym przedsiębiorstw lub wdrożeniowcom. Z punktu widzenia klienta najlepiej otrzymać kompleksowe rozwiązanie od producenta.
Janusz Mleczko, główny konsultant ds. zarządzania produkcją