Nowoczesne zarządzanie i monitorowanie aplikacji
eRM, czyli Rekord Manager to system do instalacji, zarządzania oraz monitoringu aplikacji autorstwa firmy Rekord. Powstał on na bazie dwóch modułów: Master (moduł zarządczy) oraz Agent (moduł odpowiedzialny za zarządzanie i wykonywanie operacji na serwerze.
Zadaniem Mastera jako centralnego modułu jest komunikacja z poszczególnymi Agentami w celu wykonywania operacji na serwerze, na którym działa Agent. Będzie on miał możliwość obsługi więcej niż jednego Agenta, dzięki czemu z poziomu jednej aplikacji będzie można docelowo zarządzać wszystkimi aplikacjami autorstwa firmy Rekord SI zainstalowanymi u Klienta. Zakłada się, że Agenci będą działać jako aplikacje uruchamiane na serwerze IIS, Master natomiast jako aplikacja przeglądarkowa.
Pomysł na system eRM zrodził się z połączenia sił dwóch zwycięskich teamów I konkursu na Innowacje dla pracowników Rekord SI: „System do instalacji, zarządzania oraz monitoringu aplikacji” autorstwa Piotra Kościelniaka oraz „eRM – Ratusz Manager Zarządzanie aplikacjami pakietu RATUSZ” autorstwa Jakuba Biernata oraz Wojciecha Niemca. Projekty poruszały podobny zakres tematyczny, stąd decyzja o połączeniu sił i wspólnej pracy nad ogólnofirmowym rozwiązaniem.
Funkcjonalności przewidywane do realizacji w pierwszej części projektu to: implementacja mechanizmu instalacji z poziomu mastera wybranej aplikacji (bądź grupy aplikacji) na wybranym Agencie (serwerze), edycja plików konfiguracyjnych, włączanie/wyłączanie wybranych aplikacji (usług), odczytywanie wersji aplikacji.
Rozwiązanie zostało zaimplementowane w języku Go, który sprawdza się doskonale w programowaniu systemowym. Język ten został użyty w takich rozwiązaniach jak Docker czy Kubernetes. Dzięki rozwiązaniu możliwe będzie zarządzanie całym procesem instalacji dostosowanych do niniejszego rozwiązania aplikacji wraz z aktualizacją baz danych. Aplikacje instalowane w ten sposób będą docelowo zarządzane i monitorowane z poziomu niniejszego rozwiązania.
Po wdrożeniu podstawowych elementów projektu aplikacja została rozbudowana o kolejne funkcjonalności, m.in. jednolite logowanie zdarzeń ze wszystkich aplikacji, możliwość aktualizacji systemów bezpośrednio z poziomu aplikacji eRM, obsługę procesów backup/restore bazy danych oraz integrację z systemami budowania wersji (FinalBuilder, TeamCity).
System przynosi szereg korzyści użytkownikom Pakietu Rekord.ERP, jak i samej firmie Rekord SI. W zakresie administrowania modułami możliwe jest:
- zarządzanie wszystkimi systemami z poziomu jednego, centralnego modułu,
- włączanie i wyłączanie usług bez konieczności zdalnego logowania się na serwer,
- sprawdzenie wersji danej aplikacji oraz portu, na którym działa z poziomu eRM.
Dla firmy oznacza to:
- unifikację procesu tworzenia instalatorów i całego procesu instalacji aplikacji,
- zobrazowanie serwera, na którym zainstalowana jest dana aplikacja oraz portów, na których działają aplikacje (narzędzie pomocne w pracy wdrożeniowców),
- jednolite narzędzie służące do zarządzania i monitorowania aplikacjami.
W I kwartale 2017 roku udostępniono rozwiązanie kilku testowym klientom.