„Czy biznes potrzebuje filantropii?” - spotkanie loży bielskiej BCC w Ustroniu

12 września 2024 roku loża bielska Business Centre Club zorganizowała spotkanie biznesowe w Ośrodku Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Wychowawczym w Ustroniu. Gospodarzami wydarzenia byli Kanclerz loży bielskiej BCC Janusz Szymura oraz Prezes Mangata Holding Leszek Jurasz. Obecny był Burmistrz Ustronia Paweł Sztefek.

Uczestnicy spotkania dyskutowali o relacjach między biznesem i filantropią. Punktem odniesienia i najważniejszym tematem był sam ośrodek, o którym opowiedzieli jej Dyrektor Dorota Kohut, Prezes Leszek Jurasz oraz Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej Mangata Holding Tomasz Jurczyk. Gościem specjalnym był Naczelnik Beskidzkiej Grupy GOPR Marcin Szczurek.

Ośrodek Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Wychowawczy w Ustroniu to miejsce łączące kilka funkcji, jak wskazuje jego nazwa. Obowiązek szkolny realizują w nim uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną, którzy jednocześnie osiągają samodzielność życiową na miarę swych indywidualnych możliwości.

Mangata Holding wybudowała nową siedzibę OERW z wykorzystaniem środków własnych. Początkowo firma sfinansowała aparaty słuchowe dla podopiecznych ośrodka. Ponieważ instytucja prowadzona była w starym budynku, kierownictwo Mangaty podjęło decyzję o rozszerzeniu pomocy i budowie nowego obiektu, mogącego zapewnić ośrodkowi sprawne funkcjonowanie a podopiecznym komfort życia. Co ważne, OERW utrzymuje się samodzielnie.

W swoim wystąpieniu Leszek Jurasz zauważył, że do kwestii filantropii należy podejść nie tylko od strony emocjonalnej, ale również praktycznej. Pomaganie to rozwiązywanie konkretnych problemów i cierpliwe inwestowanie w przyszłość młodych ludzi obarczonych niepełnosprawnością. Z kolei Tomasz Jurczyk mówił, że filantropii potrzebuje nie tyle sam biznes, lecz wielu ludzi, oczekujących zaangażowania biznesu w ważne społecznie tematy.

Kanclerz Janusz Szymura wręczył na ręce Prezesa Leszka Jurasza list gratulacyjny z wyrazami uznania  wyjątkowego zaangażowania na rzecz podopiecznych ośrodka. Kanclerz Szymura powiedział, że aby pomagać innym, trzeba najpierw samemu być samodzielnym. Dlatego tak ważne jest, żeby organizacje opiekuńcze takie jak Ośrodek Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Wychowawczy w Ustroniu były silne organizacyjnie i finansowo.

Burmistrz Ustronia wyraził zadowolenie z faktu, iż współpraca OERW i Mangaty przebiega pomyślnie, co docenia również jako wieloletni nauczyciel. Paweł Sztefek zanim objął obecną funkcję, pracował w jednej z ustrońskich szkół podstawowych, jednocześnie specjalizując się w kwestiach oligofrenopedagogiki oraz pomocy dzieciom z autyzmem.

Uczestnicy wydarzenia mieli możliwość obejrzenia sal, w których podopieczni spędzają czas pod opieką specjalistów. OERW prowadzi również środowiskowy dom samopomocy dla dorosłych podopiecznych. W planie jest budowa nowej siedziby dla ŚDS.