Nowe możliwości dla mieszkańców Wolsztyna

Wolsztyn to gmina miejsko-wiejska, leżąca w powiecie wolsztyńskim, w województwie wielkopolskim, ok. 70 km na południowy zachód od Poznania. Gminę zamieszkuje ponad 30 tys. osób. Siedzibą władz gminy i jej centralnym ośrodkiem jest miasto Wolsztyn.

22 listopada 2024 r. podpisana została umowa między Gminą Wolsztyn a spółką Rekord SI. Umowa obejmuje dostawę, przekazanie licencji, wdrożenie, przeprowadzenie szkoleń, a także świadczenie usług gwarancyjnych i serwisowych w zakresie portalu Ratusz24, wyszukiwarki e-usług, rejestrów publicznych i aplikacji mobilnej.

Projekt zakłada rozbudowę istniejącego portalu usług publicznych o świadczenie nowych e-usług dla mieszkańców i przedsiębiorców w przedmiocie gospodarki odpadami komunalnymi w Mieście i Gminie Wolsztyn.

Świadczenie e-usług związanych z gospodarką odpadami komunalnymi obejmie takie obszary jak:

  • płatności internetowe za wywóz odpadów komunalnych,
  • komunikacja z klientem urzędu w zakresie powiadomień i harmonogramów wywozów odpadów,
  • informacja spersonalizowana dotycząca odpadów komunalnych, np. zaległości w uiszczaniu płatności czy konieczności dokonania opłaty,
  • integracja z Krajowym Węzłem Identyfikacji Elektronicznej w zakresie uwierzytelniania użytkowników,
  • komunikacja z wykorzystaniem aplikacji mobilnej.

Powyższe usługi dla klientów urzędu zostaną udostępnione za pomocą przeglądarki internetowej i aplikacji mobilnej mMieszkaniec.

Aplikacja mMieszkaniec wykorzystywana jest przez mieszkańców Wolsztyna w zakresie modułów mOgłoszenia, mZgłoszenia, mPodatki i mOdpady. Umożliwiają one komunikację na linii urząd i mieszkańcy w dwie strony. Urząd może przesyłać mieszkańcom ogłoszenia o ważnych sprawach dotyczących gminy, a obywatele mają możliwość zgłaszania władzom takich usterek jak awaria oświetlenia, ubytki w nawierzchni drogi czy inne zdarzenia, których likwidacja leży w kompetencjach samorządu lokalnego. Jest też możliwość zapłaty należności między innymi za podatek od nieruchomości lub odpady. Poprzez aplikację użytkownik ma również dostęp do danych na temat budżetu gminy czy wiadomości kulturalnych zamieszczanych przez muzeum regionalne, bibliotekę czy dom kultury.

Harmonogramy wywozu odpadów z terenu Gminy Wolsztyn są już dostępne w aplikacji mMieszkaniec w module „Kiedy Odpady?” oraz na platformie do prezentacji harmonogramu odpadów dostępnej pod adresem:

https://wolsztyn.kiedyodpady.pl

- Urząd Miejski w Wolsztynie  już wcześniej korzystał z oprogramowania naszej produkcji: systemów budżetowych,  finansowo-księgowych, kadrowo-płacowych, podatkowych i opłatowych, ewidencyjnych, obiegu dokumentów czy e-urzędu. Obecnie dochodzą do tego rozwiązania z zakresu obsługi opłat za odpady komunalne. Realizacja nowej umowy pokazuje znaczenie ciągłości w świadczeniu usług dla Urzędu w Wolsztynie, a tym samym dla mieszkańców Gminy. Podpisanie nowej umowy utwierdza nas w przekonaniu, że na rynku oprogramowania dla administracji samorządowej godną zaufania nie jest firma informatyczna, dostarczająca rozwiązania dla pojedynczych obszarów działania urzędu, lecz producent świadczący szeroki zakres usług  – mówi Prezes Janusz Szymura.

Kierownikiem projektu ze strony Rekordu SI został Dyrektor Biura Projektów i Pionu Wdrożeń Systemów Finansowych Maksymilian Hałas. Ze strony urzędu kierownikiem projektu jest Hubert Tuliński z Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miejskiego w Wolsztynie.

Umowę podpisali Burmistrz Dominik Tomiak i Prezes Janusz Szymura. Jej wartość opiewa na kwotę 398 500 zł netto (490 155 zł brutto).