Po kolejnym Forum Użytkowników Pakietu Rekord.ERP

W dniach 3-4 października 2024 roku w Centrum Badawczo-Rozwojowym Rekordu SI odbyło się XXIII Forum Użytkowników Pakietu Rekord.ERP. Wydarzenie dedykowane klientom z branży przedsiębiorstw produkcyjnych jest coroczną okazją do przekazania najnowszych informacji o produktach, zmianach prawnych oraz do wzajemnej wymiany doświadczeń. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 60 osób.

Prezes Janusz Szymura otwierając konferencję, mówił o historii przemysłu w regionie Bielska-Białej, gdzie tradycje wynalazczości i kreatywności sięgają już co najmniej 200 lat wstecz. Prezes mówił też o wyzwaniach związanych z wdrażaniem Krajowego Systemu  eFaktur oraz systemu elektronicznego obiegu dokumentów (eDokument EZD.ERP)
w przedsiębiorstwach. Sporo miejsca poświęcił integracji systemu Rekord.ERP z rozwiązaniami do zarządzania procesami biznesowymi i operacyjnymi, a także z CAD, MES, APS i WMS. Nie zabrakło wątków sportowych: aktualnie trwającej budowy hali do futsalu, awansu drużyny piłkarskiej do Betclic 2. Ligii czy kolejnego tytułu Mistrza Polski zdobytego przez futsalistów.

O tym „jak wygenerować i obsłużyć fakturę zakupową zanim doczekamy się KSEF-u” i  „rozwiązaniach Rekord KSEF na tu i teraz oraz na przyszłość” mówił prof. Janusz Mleczko, główny konsultant ds. zarządzania produkcją. Dyrektor Pionu ERP Arkadiusz Szczotka oraz Aleksander Geisler z firmy Raion Software przedstawili miejsce systemu Rekord.ERP w koncepcji Przemysłu 4.0. Interesującym wątkiem była koncepcja współpracy w fabryce pomiędzy człowiekiem a robotem, mającymi tworzyć funkcjonalną całość. W zakładach coraz częściej stosowane są rozwiązania wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości (virtual operator i augmented operator), a także koboty, które wspomagają człowieka w pracy fizycznej. Kolejne funkcjonalności pakietu Rekord.ERP wychodzić muszą naprzeciw zmieniającym się trendom rynkowym i nowym technologiom.

O zmianach w procesie powdrożeniowym (serwisowym) i w procedurze produkcji oprogramowania mówił Dyrektor Handlowy Marek Wychowaniec. Główna zmiana to usprawnienie procesu składania eZgłoszeń, która ma na celu poprawę i przyspieszenie kontaktu z klientami.

Maksymilian Hałas mówił o zmianach w rachunkowości – nowych strukturach JPK w podatkach dochodowych. Z kolei Robert Sylwesiuk przedstawił możliwości pozyskania dofinansowania na informatyzację przedsiębiorstw ze środków zewnętrznych oraz możliwości zakupu i wdrożenia nowych produktów w oparciu o to dofinansowanie. Dariusz Kolarczyk zaprezentował wdrożenie Mobilnego Portalu Pracowniczego w firmie PMP Radom, a Marek Kotzian „zmiany i nowości w obszarze wymagań infrastrukturalnych dla środowisk serwerowych pakietu Rekord.ERP”. Dr Grzegorz Gunia zaprezentował nowości w modułach produkcyjno-logistycznych: wiekowanie zapasów, nowe funkcjonalności w MRP długofalowym, obsługę wielu sugerowanych stanowisk dla harmonogramowania, pakiet zmian pod lepszą obsługę backflushingu, ocenę dostawców, dyspozycje przychodowe.

Nie zabrakło też quizu wiedzy o firmie oraz konkursu na „Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie zarządzania przedsiębiorstwem”. Zwycięzcą konkursu został Marcin Brożek z Masterform Sp. z o.o., który przedstawił prezentację pt. „System opisywania faktur zakupowych XML”. Jak zwykle organizatorzy zadbali o atrakcje dla uczestników w czasie wolnym. Goście wybrali się do Teatru Polskiego w Bielsku-Białej na spektakl „Singielka” z Anną Guzik w roli głównej.

Wkrótce zaprezentujemy wywiady z prelegentami i uczestnikami wydarzenia.