W dniach 8-9 maja 2018 roku w Bielsku-Białej gościła delegacja przedstawicieli władz lokalnych oraz środowiska biznesowego z miasta Santana de Parnaiba z regionu São Paulo w Brazylii. Celem wizyty było zacieśnienie współpracy gospodarczej, przede wszystkim w ramach sektora B+R. W pierwszym dniu wizyty, po stronie reprezentantów ratusza i firm z regionu Podbeskidzia, w spotkaniu brał udział prezes Rekord SI Janusz Szymura. Podczas spotkania, które odbyło się w budynku Beskidzkiego Inkubatora Technologicznego, prezes Szymura przybliżył gościom z Brazylii sylwetkę firmy, jej produkty, działalność społeczną oraz zdobyte nagrody i wyróżnienia.
- Mimo sporej odległości geograficznej, jaka dzieli nas od Brazylii, z naszymi gośćmi łączą nas dwie rzeczy. Pierwsza to specyfika organizacji pracy samorządu, która pod pewnymi względami jest taka sama na całym świecie. Każdy urząd potrzebuje sprawnego systemu organizacji pracy, która wszędzie polega na wydawaniu decyzji administracyjnych czy poborze podatków. A druga rzecz to miłość do piłki nożnej – my w Rekordzie sponsorujemy klub piłkarski, a Brazylia – jak każdy wie – jest ojczyzną najlepszych piłkarzy na świecie. W Santana de Parnaiba prężnie działają drużyny futsalowe, a w naszym BTS-ie „Rekord” grał swego czasu Brazylijczyk Douglas Neutzling Ferreira. Mam nadzieję, że w obu aspektach – informatycznym i sportowym – uda nam się w przyszłości owocnie współpracować – mówił po spotkaniu prezes Rekord SI Janusz Szymura.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu International Urban Cooperation (IUC), który pomaga w nawiązywaniu kontaktów gospodarczych między miastami UE i Ameryki Łacińskiej, Karaibów, Indii, Japonii, Ameryki Północnej i Azji. W ramach projektu realizowana jest współpraca pomiędzy brazylijskim Metropolitalnym Związkiem Miast Zachodniego Regionu São Paulo (CIOESTE) a subregionem południowym województwa śląskiego. Po polskiej stronie realizatorem projektu jest Agencja Rozwoju Regionalnego.
Oba subregiony zamierzają stać się centrami innowacyjności dla przedsiębiorców. Główne wspólne obszary zainteresowania to kreowanie talentów i budowanie kompetencji, zapobieganie drenażowi talentów, tworzenie inteligentnych rynków dla informatycznych technologii przyszłości, rozwój innowacji i stymulowanie działalności badawczo-rozwojowej, szczególnie w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP).