Procesy produkcyjne w wirtualnej rzeczywistości, czyli Industry 4.0
Janusz Mleczko z Akademii Techniczno-Humanistycznej, główny konsultant systemów zarządzania produkcją Rekord SI oraz Bartosz Cieśla z Fabryki Reduktorów i Motoreduktorów BEFARED S.A. na łamach miesięcznika naukowo-technicznego „Napędy i sterowanie” opisują interesującą perspektywę, stojącą przed polskimi firmami produkcyjnymi. Chodzi o koncepcję budowy platformy integrującej działy wewnątrz firmy produkcyjnej wraz z zewnętrznymi podmiotami, takimi jak klienci i kontrahenci, uczestniczący w procesach produkcji, sprzedaży i logistyki.
Firma Befared S.A. z Bielska-Białej produkuje napędy o bardzo zróżnicowanym przekroju. Począwszy od małych układów a skończywszy na ogromnych zaawansowanych konstrukcjach. FIrma sprzedaje swoje wyroby na cały świat, nawet w tak mocno rozwiniętych i uprzemysłowionych krajach jak Chiny, USA, Niemcy. Sukces firma zawdzięcza, odpowiedniej strategii, którą podjęto kilkanaście lat temu. Polegała ona na digitalizacji fabryki, otwarciem się na nowatorskie rozwiazania informatyczne.
W myśl koncepcji Przemysłowego Internetu Rzeczy (Industrial Internet of Things) inteligentna komunikacja i analiza danych znacznie usprawniają procesy decyzyjne, pozwalając na zdalne przesyłanie ich wyników pomiędzy sprzężonymi ze sobą urządzeniami. Systemy informatyczne do zarządzania pracą przedsiębiorstwa (ERP) pozwalają analizować informacje otrzymane od dostawców, przygotować produkcję, optymalizować procesy transportu i logistyki.
Usprawnienie procesów przesyłania danych pomiędzy wszystkimi podmiotami zaangażowanymi w łańcuch produkcji, sprzedaży i logistyki z pewnością przyniosłoby szereg korzyści dla polskich firm, które mogłyby w ten sposób zaoszczędzić na zasobach ludzkich. Pracownicy byliby wówczas wyeliminowani z procesów przekazywania informacji i podejmowania stosunkowo prostych decyzji, mogąc pracować w bardziej rozwojowych obszarach działalności firmy. Stąd pomysł budowy branżowego portalu wymiany danych. Stworzenie go wymagałoby wcześniejszej integracji zainteresowanych podmiotów z danej branży przemysłu, np. pod postacią Izby Gospodarczej, mającej narzędzia prawne potrzebne do kierowania projektem w skali kraju.
Optymalizacja procesów produkcji
Ze względu na tymczasowy brak możliwości utworzenia takiej sieci informacyjno-decyzyjnej z dostawcami, zarząd firmy Befared wraz z pracownikami naukowymi Akademii Techniczno-Humanistycznej z Bielska-Białej oraz pracownikami Rekord SI rozwinęli projekty związane z algorytmicznym podejmowaniem decyzji wewnętrznych, doskonaleniem procesów planistycznych. Dzięki obustronnej współpracy wdrożony system ERP jest zaawansowany system planowania produkcji.
System Rekord.ERP idealnie wpisuje się do systemów branży metalowej i maszynowej. Dedykowane oprogramowanie, moduły obejmują wszystkie kluczowe obszary działalności przedsiębiorstwa. Dodatkowo system jest otwarty, co pozwala użytkownikom na swobodne dostosowanie do własnych potrzeb, optymalne rozwiązania w zakresie produkcji, jak i generowanie raportów.
Więcej na temat tej koncepcji przeczytać można w magazynie „Napędy i sterowanie”.